U školu bez suza

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 12. 12. 2014.

Racionalna organizacija učenja i školski neuspjeh

Na početku svake školske godine, prisjetimo se:

DA SU VAŠEM DJETETU POTREBNE ODREĐENE PRETPOSTAVKE ZA NJEGOV RAD I USPJEH KAKO BI MOGAO NAPREDOVATI U SKLADU SA SVOJIM MOGUĆNOSTIMA.

TE PREDPOSTAVKE MU UPRAVO VI MOŽETE OSIGURATI!

OBITELJSKA ATMOSFERA- prisna i topla atmosfera koja djetetu daje emocionalnu sigurnos i podršku pozitivno djeluje na rad u učenje djeteta. Obiteljske nesuglasice, slaba emocionalna veza dijete – roditelj prenosi strah, nervozu, nesigurnost, bojažljivost ili agresivnost kod djeteta i utječe na njegov rad i slabi motivaciju i volju za učenjem.

Djeca nesvjesno znaju prenositi odnos prema roditelju na odnos s učiteljem. Stoga je jako bitno kako roditelji  doživljavaju  dijete i kako se odnose prema djetetovim potrebama.

INTERES ZA RAD DJETETA U ŠKOLI- razgovorom o svim pitanjima o školi dajemno djetetu do znanja da se o njemu brinemo, da nam ja važan ne samo njegov uspjeh već i njegovi osjećaji vezani za školu te da smo mu spremni pružiti pomoć i podršku kad je to potrebno.

SURADNJA S UČITELJEM/ RAZREDNIKOM- briga za dijete pokazuje se i stalnim kontaktom sa školom bez obzira na uspješnost djeteta, jer tako pokazujemo da nam nije cilj samo uvid u djetetove ocjene, već i ono što o našem djetetu i njegovom ponašanju i radu misli učitelj odn. učitelji.

OSIGURAVANJE PROSTORA ZA RAD- ono što je najvažnije je da dijete ima stalno mjesto za rad gdje ga neće nitko ometati.

OSIGURAVANJE PRIBORA ZA RAD – potrebno je voditi brigu o tome da dijete nosi potrebne stvari u školu, što u početku treba stalno kontrolirati dok dijete ne stekne naviku i samostalnost.

POČETAK RADA I UČENJA- nastojati da to bude približno u isto vrijeme ovisno o djetetovim obvezama kako bi se stvorila navika učenja te usvojio određeni ritam rada.

ODLAZAK I DOLAZAK IZ ŠKOLE – treba uvijek biti pravovremen, a roditelj bi trebao uvijek znati gdje i s kim se dijete nalazi.

ODLAZAK NA SPAVANJE – treba uvijek biti u probližno isto vrijeme, djeca trebaju dovoljno sna i odmora.

U SVOJIM NASTOJANJIMA NE MORATE BITI SAMI, PREUZMIMO ZAJEDNO ODGOVORNOST

JER U TOME KAKO DANAS ODGAJAMO NAŠU DJECU OVISI NAŠA I NJIHOVA BUDUĆNOST.

NE ZABORAVIMO DA JE RODITELJSKA I NAŠA NAJVEĆA ODGOVORNOST ODGAJATI IH I UČITI

ZA ŽIVOT!