KUTIĆ  RAZREDNE NASTAVE

Besplatni edukativni program "Svi smo mi dio istog svijeta"

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 18. 5. 2011.

Prijatelji životinja, u suradnji s PETA-om, sinkronizirali su na hrvatski jezik film "Svi smo mi dio istog svijeta (Share the World)", namijenjen edukaciji djece u vrtiću i nižim razredima osnovne škole.

Svi smo mi dio istog svijeta je besplatan edukativni program, osmišljen kako bi na poučan način zaokupio pozornost djece snimkama životinja i zanimljivim temama za raspravu. Svaki od pet dijelova filma može se koristiti kao zasebna cjelina ili se film može prikazati u cijelosti.

Film ima za cilj:

• u djeci potaknuti razumijevanje da su životinje živa bića koja osjećaju i prema kojima treba postupati s empatijom,
  • potaknuti osjećaj odgovornosti prema životinjama i okolišu ,
  • njegovati dječje oduševljenje i poštovanje prema bogatstvu prirodnoga svijeta,
  • pridonositi educiranju djece od najranije dobi, a što je preduvjet razvijanja suosjećajnog i nenasilnog društva, osjetljivog za potrebe svojih najslabijih i najmanje zaštićenih pripadnika.

"Svi smo mi dio istog svijeta" svojim načinom predstavljanja životinja i prirode omogućava djeci da nauče cijeniti nevjerojatne sposobnosti životinja i druga njihova zanimljiva obilježja. Pomaže im da shvate kako se način na koji ljudi postupaju prema životinjama promijenio i koliko smo napredovali jer smo doznali više o životinjama. Također, promiče odgovoran pristup životinjama i okolišu te pokazuje kako svaki pojedinac/-ka može pridonijeti poboljšanju svijeta u kojemu živimo. Potiče djecu da životinje vide kao inteligentna, osjećajna bića, koja brinu jedna za druge, a u nekim slučajevima znaju se pobrinuti i za - ljude.

Film "Svi smo mi dio istog svijeta" i plakat istoimenog naziva, kojega je izradio Edukacijski dječji centar Aris, te upute za rad s filmom i plakatom, dostupni su za odgajatelje, učitelje, roditelje i sve ostale zainteresirane, a mogu se besplatno naručiti na www.prijatelji-zivotinja.hr.

Udruga Prijatelji životinja nudi i ostale besplatne materijale o pravilnoj skrbi za kućne životinje, zdravoj prehrani i brizi za čisti okoliš. Udruga, u dogovoru s školama organizira predavanja i projekcije filmova, sadržajem i trajanjem primjerene djeci, posjete vrtiću s psom kako bi djeca učila o brižnom postupanju prema životinjama te je otvorena za druge oblike suradnje.

Na taj način Prijatelji životinja kontinuirano pomažu u provedbi odredbe Zakona o zaštiti životinja, kojom se nadležna tijela državne uprave i tijela jedinica lokalne ili područne (regionalne) samouprave obavezuju na razvijanje svijesti javnosti, a osobito mladih, o zaštiti životinja.

Izvor: http://www.skole.hr/veliki-odmor/zanimljivosti?news_id=5681