RAZREDNA NAPRTNJAČA – NAŠ RAZREDNI PROJEKT

Autor: Alda Šlender, 7. 11. 2017.

Ljubav prema knjizi, čitanju i učenju nešto je što se razvija od malih nogu. Postoji mnogo načina kako se to može postići.

Jedan od njih je, primjerice, redovito čitanje slikovnica dok je dijete još nije naučilo tečno čitati, a i nakon toga te pričanje priča o kojima se poslije s djetetom razgovara. Dobro je i da su slikovnic i knjige dio djetetova okruženja i okoline.

Naš ovogodišnji razredni projekt za poticanje čitanja je  " Razredna naprtnjača " u kojem djeca slušaju kako im roditelji čitaju - Čitam svaki dan. Projekt  realiziramo u  suradnji s našom  školskom knjižničarkom Vedranom Volf.

Razredna naprtnjača  „ putovat“  će razredom  i u svakoj obitelji će se zadržati nekoliko  dana.

U naprtnjači se nalazi slikovnica za dijete i stručna literatura  za roditelje .Roditelj naravno ne mora  sve pročitati već ono što ga  više interesira.

Slikovnicu će roditelj pročitati djetetu i o pročitanom razgovarati. Ukoliko dijete zna čitati  pročitat će naglas slikovnicu roditelju ili će to uraditi zajedno.

Učenik će  u bilježnicu iz naprtnjače po želji  nešto nacrtati ili napisati nekoliko rečenica o pročitanom.

Za  roditelje će znači  u naprtnjači biti  stručni članci i knjige vezano za roditeljstvo , discipliniranje , kako učiti i sl.. Roditelj  će  po svojoj želji izabrati   i pročitati  te   u istu  bilježnicu   sažeto napisati svoje mišljenje  ili preporuku o pročitanom .

Sve dok djeca ne počnu sasvim tečno čitati dječju literaturu  roditelji bi  trebali nastaviti svojoj djeci pričati priče i čitati knjige.

Gledajući  Vas kako  čitate i pišete vašem djetetu  će to biti velika motivacija   za  čitanje.

Sretno putovanje  našoj  razrednoj  naprtnjači!

Vaša  učiteljica !

Ovim smo se razrednim projektom uključili u projekt " Čitam sebi, čitam tebi" - projekt poticanja čitanja Udruge  hrvatskih učitelja Zvono.

__________________________________________________

Cilj projekta je ukazati na važnost svladavanja tehnike čitanja kod učenika te razvijanje motivacije za čitanje i čitateljskih navika kao i ljubavi prema čitanju . Također  ovim projektom  nastojimo motivirati djecu  za  čitanje na njima  zabavan i zanimljiv  način.

U  ovom projektu  vi roditelji ste uzor u procesu  razvijanja tehnike čitanja kod kuće.  Dijete će puno lakše razumjeti  važnost  čitanja , ako je okruženo odraslima  koji redovito čitaju . Roditeljska  uključenost utječe na uspjeh u čitanju , a time na uspjeh u školi.

Čitati pred djecom i s djecom je jedan od najučinkovitijih načina u savladavanju čitanja.

Samo  svakodnevnim čitanjem razvijamo vještinu čitanja .

Zašto  je još  važno svakodnevno čitati ?

-Razvijamo  govor i izražavanje .

-Bogatimo svoj rječnik.

-Razvijamo misaone   vještine.

-Stječemo nove spoznaje.

-Učimo maštati i sanjariti.

-Učimo lakše rješavati probleme.

UČIMO SMIJEH OD DJECE,

BUDIMO VESELI KAO DJECA

Smijeh je ono što dijete čini djetetom,

što ga čini sretnim, razdraganim i veselim.

Smijeh je odraz veselja, bezbrižnosti i spontanosti.

Smijeh zbližuje, a bliskost, suradnička atmosfera i međusobno

razumijevanje djelovat će motivativno u odgojno-obrazovnom procesu.

Ono što radimo s veseljem i uz ugodu nije nam teško,

a zadaća je učitelja i škole da mladima učine godine školovanja ugodnijim i lakšim.

(Matijević, M., 1994.)

Najvažnije stvari u dječjim životima  su sigurnost , ljubav , prihvaćanje i ohrabrivanje.

B. Miller

Najvažnije stvari u
dječijim životima su sigurnost, ljubav, prihva
ć