SIGURNOST NA INTERNETU

Autor: Ines Damjanović, 9. 3. 2016.

Ako ste se do sada brinuli što vaša djeca traže na internetu i gledaju li možda neki neželjeni sadržaj, vašoj brizi došao je kraj. Rješenje iz tvrtke Google zove se Kiddle, a radi se o pretraživaču koji ne samo da je blokirao sav neželjeni sadržaj, već i ima i onaj filtrirani koji je prilagođen i time lakše razumljiv djeci za čitanje.

Jeste li već isprobali Google za djecu – Kiddle?

Kiddle je pametno rješenje za kontrolu pretraživanja internetskog sadržaja

Klincima se danas već s pet godina znaju služiti internetom,  a čim postanu pismeni, pretražuju nepregledno vrelo informacija koje im je servirano u virtualnom svijetu.

Ako ste se do sada brinuli što vaša djeca traže na internetu i gledaju li možda neki neželjeni sadržaj, vašoj brizi došao je kraj. Rješenje iz tvrtke Google zove se Kiddle, a radi se o pretraživaču koji ne samo da je blokirao sav neželjeni sadržaj, već i ima i onaj filtrirani koji je prilagođen i time lakše razumljiv djeci za čitanje.

Kiddle ćete naći na adresi www.kiddle.co, ne com, a na stranici vas dočekuje slatki robot u Svemiru koji čeka na vaša mnogobrojna pitanja. Stil i način pretraživanja jako je sličan Googlovom, dakle osim web sadržaja mogu se tražiti slike, vijesti i video.

No, kada se krene s pretraživanjem, uočavaju se razlike – naime ovdje je sav sadržaj “family friendly”, odnosno prlagođen djeci, a nepoćudne i neprimjerene riječi mali robot neće pronaći u tražilici, već će vas pomalo iskrivljenog lica uputiti da pretražite ponovo. Zanimljivo je da djeca s Kiddla ne mogu otići niti na Google tražilicu, tako da će im takva vrsta plana propasti požele li otići na tražilicu za odrasle.

Kada Kiddle napokon nađe određeni pojam, ikone sadržaja su veće nego na što smo mi odrasli naviknuli, tako da je djeci odmah sve lakše uočljivo i prezentirano,  a i font slova odgovara njihovoj dobi.

Dakle, želite li kontrolirati što vaša djeca “tipkaju” instalirajte Kiddle kao početnu stranicu njegovog računala i mirni ste dok kuhate večeru, peglate rublje ili pak “googlate” na svom računalu.

Kutak za roditelje

• Kada bih ponovno mogla odgajati svoje dijete, više bih bojala prstima, a manje upirala prstom.

• Manje bih ga ispravljala, a više s njim veze uspostavljala.

• Skinula bih pogled sa sata, a više bacala pogled na njega.

• Pobrinula bih se da manje znam, a da mi više bude stalo.

• Išla bih na više izleta i puštala više zmajeva.

• Prestala bih izigravati ozbiljnost i ozbiljno bih se igrala.

• Trčala bih kroz više polja i gledala u više zvijezda.

• Više bih ga grlila, a manje vukla.

• Rjeđe bih bila stroga, a puno bih mu više toga priznavala.

• Najprije bih mu gradila samopouzdanje, a kasnije kuću.

• Manje bih ga poučavala ljubavi prema moći, a više o moći ljubavi.

Diane Loomans