KAKO POBOLJŠATI TEHNIKU ČITANJA

Autor: Ines Damjanović, 16. 2. 2014.

Kako poboljšati tehniku čitanja | Čitajte s razumijevanjem

Autor: Natalija Š.

1. Studije su pokazale da čitanje na glas djeci pomaže u razumijevanju, vokabularu i dekodiranju riječi. Bilo da se radi o djeci koja kreću u vrtić ili školu, to će povećati njihovu želju za samostalnim čitanjem.

2. Djeca sa raznolikijim područjem materijala za čitanje postižu bolje rezultate na standardnim testovima. Namamite djecu sa dopadljivim materijalom za čitanje za njihov nivo. Stavite knjige, časopise, materijale svuda po kući, od dnevne sobe, kupaone, pokraj tv do auta itd.

3. Dogovorite sa obitelji da se svaki dan zajedno 15 tak min odvoji na čitanje u tišini. Videći da čitate, djecu ćete inspirirati da i oni čitaju. 15 minuta dnevno je dovoljno da se poveća njihova tečnost u čitanju.

4. Čitanje neka postane svakodnevni dio njihovog života. Neka čitaju jelovnike, znakove na cesti, najavu filmova i sve ostale praktične informacije. Također osigurajte da uvijek imaju pri ruci nešto za čitanje ako čekaju preglede, dogovore ili putuju.

5. Potičite svoju djecu tako da jednom mjesečno odete u knjižnicu po nove materijale za čitanje. Isto tako knjižnice imaju posebne programe za djecu pa ih možda i zainteresirate za dodatno čitanje.

6. Saznajte koji stupanj čitanja su dostigli u školi. Pratite njihov napredak preko testova.

7. Nastavnici ne zapaze uvijek dijete koje ima problema sa čitanjem, dok nije prekasno. Saznajte dali Vaše dijete čuje riječi, vizualizira ih, prepozna kontekst pa tako i riječi i naravno da razumije što čita. Ako je potrebna pomoć, odmah neka se zatraži pomoć nastavnika, odgajatelja jer što ranije se krene to će dijete postati bolji čitać.

8. Koristite udžbenike, kompjutorske programe, audio knige, pa čak i igrice jer one pomažu u njihovim vještinama dok se dijete igra.

9. Vaša reakcija ima jako važan utjecaj na to kakva će Vaša djeca biti čitaći. Osigurajte im pravu nagradu za njihov trud.

Kutak za roditelje

• Kada bih ponovno mogla odgajati svoje dijete, više bih bojala prstima, a manje upirala prstom.

• Manje bih ga ispravljala, a više s njim veze uspostavljala.

• Skinula bih pogled sa sata, a više bacala pogled na njega.

• Pobrinula bih se da manje znam, a da mi više bude stalo.

• Išla bih na više izleta i puštala više zmajeva.

• Prestala bih izigravati ozbiljnost i ozbiljno bih se igrala.

• Trčala bih kroz više polja i gledala u više zvijezda.

• Više bih ga grlila, a manje vukla.

• Rjeđe bih bila stroga, a puno bih mu više toga priznavala.

• Najprije bih mu gradila samopouzdanje, a kasnije kuću.

• Manje bih ga poučavala ljubavi prema moći, a više o moći ljubavi.

Diane Loomans