> Sektor

Pokusi za najmlađe…

Autor: Administrator , 25. 3. 2015.

Mali znanstvenici… Djeca vole rastavljati stvari, promatrati nebo, oblake i prirodu, ali i pomagati u kuhinji. Sve se to može pretvoriti u zabavno istraživanje u kojem uče.. Istražili smo neke zanimljive pokuse!

Zbog prirodne radoznalosti djeca obožavaju istraživati svijet oko sebe, a ako ih u tome potičete, mogu i nešto naučiti.Izlet na plažu može biti povod za proučavanje karakteristika vode (npr., što se događa ako bacite kamenčić), a šetnja prirodom prilika za promatranje biljaka i kukaca tijekom različitih godišnjih doba. Možete i potaknuti dijete na izradu herbarija, skupljanje poštanskih maraka, ključeva ili  sličnog. Pomozite mu da zbirku uredno obilježava, sortira i brine se za nju.

Kuhinja je također odlično mjesto za male znanstvenike - promatrajte kako kvasac potiče dizanje tijesta, kako se voda pretvara u led ili paru. Pogađajte začine prema mirisu, dodirujte različite teksture - tako se razvijaju sva osjetila.

Pjenušavo iznenađenje

Pribor: Ocat, soda bikarbona, crni flomaster, veliki list papira, baloni, žličice, prozirna plastična boca

Upute: U plastičnu bocu ulij pet cm octa. Stavi dvije žličice sode bikarbone u balon. Flomasterom možeš nacrtati lice na balon. Stavi otvor balona na otvoreni kraj boce. Pogledaj što će se dogoditi.

Napomena za roditelje: Ovaj pokus starija djeca mogu obaviti sama, a mlađoj pomozite. Neka djeca pomirišu ocat i sodu bikarbonu te ih kušaju ako žele. Pitajte ih što misle da će se dogoditi kad se spoje balon i boca. Na papir zapišite predviđanja i otkrića.

Šareni markeri

Pribor: Zdjelica vode, papirnati ubrusi narezani na trake, 3 ili više markera (crni je najbolji jer daje najzanimljivije rezultate)

Upute: Na svakoj traci papirnatog ubrusa markerom različite boje nacrtaj valovitu crtu nekoliko centimetara od ruba trake. Starija djeca neka zapišu koja se boja nalazi na kojoj traci. Umočite svaku traku u vodu tako da rub bude pod vodom, ali ne i tinta. Drži traku ravno tako da se voda “penje uz nju” i promatraj kako od jedne boje nastaje više njih.

Cvijet u boji

Pribor: Bijeli cvijet (karanfil, ruža, dalija), dvije čaše s vodom, plava i crvena tinta ili boja za kolače, škare

Upute: Oboji vodu u dvije čaše - jednu u plavo, a drugu u crveno. Zamoli odraslog da prereže dršku cvijeta na dva dijela i spusti dijelove drške u različite čaše. Što misliš što će se dogoditi?

Napomena za roditelje: Za mlađu djecu prikladniji je jednostavniji pokus - jedan cvijet stavite u plavu vodu, drugi u crvenu i promatrajte rezultate.

Čarobni papir

Pribor: Tri manje knjige, listovi papira

Upute: Postavi dvije knjige iste veličine tako da stoje jedna nasuprot drugoj na udaljenosti od 20 cm, a preko njih stavi list papira tako da bude u ravnoteži. Zatim pokušaj staviti treću knjigu na sredinu tog lista. Hoće li papir moći izdržati težinu knjige? Sad savij papir poput harmonike i ponovno ga stavi na dvije knjige. Na papir stavi treću knjigu. Ako je papir presavijen, težina je ravnomjernije raspoređena pa je papir “čvršći”.

Izvor: http://www.24sata.hr/obitelj/pokusi-za-najmlae-uz-papir-markere-cvijece-i-knjige-se-uci-277345

Pripremila: Josipa-Rozana Jagnjić

Web grupa