Kutak za učenike

Ne brini se oko toga da budeš bolji od bilo koga drugoga, jer će te to samo oneraspoložiti.
Umjesto toga, usredotoči se na to da budeš bolji od samoga sebe.
Učini korak naprijed u odnosu na jučer. A kad dođe sutra, nađi načina da budeš još bolji.
Uspoređivanje sebe s drugima samo će te odvesti u razočaranje ili aroganciju, a ništa od toga neće pozitivno utjecati na tebe.
Umjesto toga, uspoređuj sebe sa sobom i tad ćeš uistinu imati nešto s čime ćeš se pozabaviti.
Kad ideš za tim da postaneš bolji od sebe, nikoga ne ugrožavaš.
Ti si jedinstven i daleko od uspoređivanja s bilo kime.
Prestani se brinuti o uspoređivanju s drugima.
Uloži svoju energiju u pozitivnu svrhu bivajući najbolji što možeš biti, a onda čak i bolji od toga.

Ralph Marston

Zašto neke ljude smatramo dosadnima?

Autor: Administrator , 19. 11. 2014.

U svojem društvu sigurno imamo neku dosadnu osobu. Takve osobe obično previše pametuju, egoistične su i počnemo zijevati tijekom razgovora s njima?

No postoji li zbilja neko znanstveno objašnjenje za „dosadne“ ljude?

Niz istraživanja socijalnog psihologa Marka Learyja i njegovih troje kolega pokazala su da drugim ljudima možemo dosađivati onime što govorimo ili načinom kojim to govorimo. Važni su i sadržaj i stil. Također su otkrili da s pravom strahujemo da nas ljudi smatraju dosadnima, jer, ako da, vjerojatno oštro prosuđuju i naše druge osobine.

Negativne osobe su najdosadnije

U prvom dijelu istraživanja, znanstvenici su tražili da ispitanici opišu postupke drugih ljudi zbog kojih ih smatraju dosadnima. Potom su načinili popis od 43 stavke koje su ispitanici najviše spominjali te zatražili od nekoliko stotina ispitanika da rangiraju koliko dosadnima te postupke smatraju. U konačnici su došli do devet kategorija dosadnog ponašanja. Počevši od najdosadnijeg, to su:

NEGATIVNI EGOCENTRIZAM: prvo mjesto među najdosadnijim načinima ponašanja je ono što su znanstvenici opisali kao negativnost i zanovijetanje, razgovor o svojim problemima i ne pokazivanje interesa za druge;

BANALSNOT: razgovaranje o površnim stvarima, interes samo za jednu temu te konstantno ponavljanje uvijek istih priča i šala;

NISKA AFEKTIVNOST: ne pokazivanje entuzijazam, monoton govor, izbjegavanje gledanja osoba u oči, manjak ekspresivnosti u ponašanju;

ZAMORNOST: usporen govor, velike pauze prije odgovora, okolišanje i odugovlačenje razgovora;

PASIVNOST: malen doprinos razgovoru, nedostatak vlastitog mišljenja, prevelika predvidljivost ili vjerojatnost da će se osoba prilagoditi onome što pričaju drugi;

OKUPIRANOST SOBOM: pričanje samo o sebi;

OZBILJNOST: ostavljanje dojma vrlo ozbiljne osobe i rijetko smijanje;

DODVORAVANJE: osoba koja se trudi biti smiješna ili ljubazna kako bi impresionirala druge ljude;

ODVLAČENJE PAŽNJE: ometanje razgovora, učestalo skretanje s teme i prekomjerno čavrljanje.

Evo koje su razlike u ponašanju dosadnih i zanimljivih osoba:

1. Zanimljive osobe pokazuju  više svojih misli i osjećaja od dosadnih osoba (što nije isto kao pričanje o sebi cijelo vrijeme).

2. Za razliku od dosadnih ljudi, zanimljive osobe u razgovoru iznose više informacija, a ne samo emocije.

3. Dosadne osobe koriste više „praznih riječi“ i više riječi koje ne znače puno; primjerice, kažu „aha“ da bi se složile s nekim i ništa više od toga.

4. Dosadne osobe također sveukupno puno manje doprinose razgovoru od zanimljivih ljudi.

I dosadni su ljudi bogme nadrapali!

Ispitanici su ih prosuđivali puno oštrije nego zanimljive ljude gotovo u svakom pogledu. Manje su im se sviđali, smatrali su da su manje popularni, procjenjivali su ih kao manje prijateljske i entuzijastične, te su im se činili kao osobe koje je teže upoznati. Čak su im pridodavali osobine nevezane za to je li osoba dosadna ili zanimljiva. Smatrali su da su dosadne osobe vjerojatno slabe i nesigurne te da nisu dobri vođe. Samo su dvije osobine od ukupno 18 testiranih osobina smatrane zajedničkima: obje skupine smatraju se jednako pouzdanima i sposobnima.

Ipak, prema jednoj su osobini dosadni ljudi pozitivnije ocijenjeni od zanimljivih osoba: ispitanici su smatrali da su dosadnije osobe pametnije.

Podatke smo pronašli na:

Laurena Paljuca, 7.a