preskoči na sadržaj

Osnovna škola Supetar

O projektu

„ Iz spomenara naših mista“

U sklopu obrazovanja za ODRŽIVI RAZVOJ koji počiva na tri jednako vrijedne i međusobno prožete komponente: DRUŠTVO – kao socijalna komponenta, GOSPODARSTVO – kao ekonomska komponenta te PRIRODNI OKOLIŠ – kao ekološka komponenta ovu godinu naša škola nastavlja nakon prošlogodišnjeg eko projekta „Održiva energija“ , s projektom kulturne baštine pod nazivom „ Iz spomenara naših mista“ ( Supetar, Sutivan i Nerežišća).

S obzirom na cilj obrazovanja za održivi razvoj da se osposobi današnje učenike za vrijeme koje dolazi, vrijeme u kojem će oni biti dio radno aktivnog stanovništva u kojem će donositi odgovorne i dalekosežne odluke, najvažnije je da ih osposobimo i naučimo da sami uče, te da budu otvoreni i spremni učiti cijeli život. Upravo ovim nastavnim projektom kroz multidisciplinarno povezivanje odn. integraciju nastavnih sadržaja iz više nastavnih predmeta želimo da učenici kroz različite aktivnosti spoznaju, nauče, istraže, doznaju više o svom rodnom mjestu, znamenitim spomenicima, ljudima te tradiciji i običajima svojih predaka.


Cilj ovog projekta je da spoznaju vrijednosti svoje kulturne baštine, razviju ljubav i poštovanje te njegovanje prošlosti i potrebe za očuvanjem svega onoga što predstavlja tradiciju njihovog mjesta te razviju izrazito poštovanje prema svojim predcima i njihovom teškom i mukotrpnom težačkom životu.

Na takav način učeći o prošlosti svojih mjesta potičemo ih na poštivanje tradicije budući da i oni sami danas ostavljaju trag koji će sutra predstavljati prošlost onih koji dolaze kao njihovi potomci. Također učenici istražujući i učeći o kulturnoj baštini svojih mjesta razvijaju potrebu za zaštitom kulturne baštine, ljubavi prema svom otoku, svojoj domovini te potrebu za zaštitom svih naših materijalnih i nematerijalnih dobara kao i potrebu isticanja njihovih posebnosti u europskom okruženju.

Također cilj ovoga projekta je da učenici nauče koliko je čuvanje prošlosti – svoje baštine zapravo ulog u očuvanju i svoje budućnosti. Kroz različite aktivnosti, prikupljanje, istraživanje, intervjuiranje, prikupljanje starih predmeta , pisanje, čitanje, slušanje, bilježenje raznih podataka, timski rad, međusobnu suradnju učenika, prezentacije… prikupljeni materijali kao „spomenar“ naših mjesta biti će realiziran kroz različite prezentacije i ovu godinu kroz „Otvorena vrata naše škole“- projektni dan koji će se realizirati za Dan škole kada naša škola otvara vrata našim roditeljima i cijeloj lokalnoj zajednici kako bi prikazala rad i trud naših učenika i učitelja kroz projektnu nastavu.

Očekujemo suradnju sa svim kompetentnim ljudima naših mjesta, Supetra, Sutivana i Nerežišća, koji će nam pomoći, pored nona i nonota, u potrazi za izgubljenim vremenom u stvaranju spomenara „naših mista“.


Vijesti

Dan Otvorenih vrata u područnoj školi Sutivan

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 30. 6. 2014.

Projekt kulturne baštine „ IZ SPOMENARA NAŠIH MISTA“

Suhozidi i bunje – „Trag predaka u kamenu“

PROJEKTNA NASTAVA UČENIKA 3. I 4. RAZREDA P.Š.SUTIVAN

Suhozidi i bunje danas slike i trajni spomenici surovog i teškog života i stalne borbe čovjeka za opstanak na krškim stjenovitim predjelima.

Cilj projekta je razvijati kod učenika svijest o očuvanju i zaštiti ove ne materijalne baštine. Upoznati učenike o suhozidnoj  baštini i umijeću i vještini gradnje. Pobuditi u njima osjećaje i sjećanja na naše pretke i njihov težak život. Potaknuti  učenike na očuvanje i brigu da ove građevine ostanu i postanu priznata kulturna baština.

Radom na projektu prikupljali smo usmene i pismene,slikovne informacije,odlazili na teren, crtali ,slikali i pisali i lijepo se zabavljali. Naša radionica izrada suhozida i bunja od prirodnog kamenja bila je uzbudljiva,zanimljiva i uspješna. Svi smo bili sretni i ponosni na svoje uratke.

Prezentacija  naših radova bila je uspješna. Naučili smo,a ne zaboravite i Vi:

 Suhozidi i bunje-ukrasi naših polja, maslinika i vinograda vrijedna su baština,ne građevinski materijal. Porušimo li sve suhozide dogodit će se nepopravljiva šteta na gubitku plodnog tla i promjeni krajobraza. NE ispunjavajte suhozide mortom! To ih ubija. Suhozidi i bunje nisu samo hrpe kamenja,već zanimljiv ekosustav, stanište biljnih i životinjskih vrsta(puževa,zmija,guštera i raznih kukaca). Oni čuvaju vlagu,tlo,smanjuju djelovanje vjetra i daju zemljištu posebnu mikroklimu. Suhozidi i bunje podignuti su kao prirodne granice između polja,visoki da ih ovca i koza ne mogu preskočiti,snažni da ih bura i jugo ne mogu srušiti. Suhozidi,gomile i bunje spomenik su teškog života naših predaka nastali krčenjem teško obradivih površina i vještim slaganjem kamenja. Svojim oblicima i površinom,izgledom i namjenom jedinstven su primjer pučkog autohtonog graditeljstva. Naši stari su govorili:“Kad  nađeš kamen vrati ga na gomilu!“ Svaka naša bunja ima svoju priču,svoju vrijednost. Sagraditi bunju bio je težak i naporan posao. Gradile su ih vješte ruke,slaganjem kamen na kamen bez korištenja morte. Danas su mnoge porušene,zapuštene i obrasle šumom i korovom. Obnoviti,popraviti bunju danas je skup i težak posao. Rijetke bunje su danas i turistička atrakcija. Nešto što se ne viđa svugdje,nešto što ima svoju prošlost,sadašnjost,a nadamo se i svoju budućnost.

Kamen,znoj,trud i rad naših predaka,vještina graditelja i njihove tehnike slaganja kamenja-suhozidi,gomile i bunje zaslužuju svu našu pažnju,brigu,zaštitu i očuvanje. Svjesni njihove neprocjenjive vrijednosti,kulturne nematerijalne baštine , na ovaj način čuvamo uspomene na naše pretke.

Suhozidi,gomile i bunje -  naša su prošlost,sadašnjost i budućnost. Danas trajna slika i ukras naših polja,maslinika i vinograda. Naša ljubav- trag predaka u kamenu!

 

 Učiteljica: Antonela Vodanović
                  Područna škola Sutivan 




e-Dnevnik


Učenički blog

MRVICE SA ŠKOLSKIH HODNIKA

OŠ Supetar

Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
Sigurniji internet

IGRA INTERLAND

Korisni linkovi
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Časopisi

CMS za škole logo
Osnovna škola Supetar / Porat 25, HR-21400 Supetar / www.os-supetar.skole.hr / ured@os-supetar.skole.hr
preskoči na navigaciju