Dan Otvorenih vrata u područnoj školi Sutivan

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 30. 6. 2014.

Projekt kulturne baštine „ IZ SPOMENARA NAŠIH MISTA“

Suhozidi i bunje – „Trag predaka u kamenu“

PROJEKTNA NASTAVA UČENIKA 3. I 4. RAZREDA P.Š.SUTIVAN

Suhozidi i bunje danas slike i trajni spomenici surovog i teškog života i stalne borbe čovjeka za opstanak na krškim stjenovitim predjelima.

Cilj projekta je razvijati kod učenika svijest o očuvanju i zaštiti ove ne materijalne baštine. Upoznati učenike o suhozidnoj  baštini i umijeću i vještini gradnje. Pobuditi u njima osjećaje i sjećanja na naše pretke i njihov težak život. Potaknuti  učenike na očuvanje i brigu da ove građevine ostanu i postanu priznata kulturna baština.

Radom na projektu prikupljali smo usmene i pismene,slikovne informacije,odlazili na teren, crtali ,slikali i pisali i lijepo se zabavljali. Naša radionica izrada suhozida i bunja od prirodnog kamenja bila je uzbudljiva,zanimljiva i uspješna. Svi smo bili sretni i ponosni na svoje uratke.

Prezentacija  naših radova bila je uspješna. Naučili smo,a ne zaboravite i Vi:

Suhozidi i bunje-ukrasi naših polja, maslinika i vinograda vrijedna su baština,ne građevinski materijal. Porušimo li sve suhozide dogodit će se nepopravljiva šteta na gubitku plodnog tla i promjeni krajobraza. NE ispunjavajte suhozide mortom! To ih ubija. Suhozidi i bunje nisu samo hrpe kamenja,već zanimljiv ekosustav, stanište biljnih i životinjskih vrsta(puževa,zmija,guštera i raznih kukaca). Oni čuvaju vlagu,tlo,smanjuju djelovanje vjetra i daju zemljištu posebnu mikroklimu. Suhozidi i bunje podignuti su kao prirodne granice između polja,visoki da ih ovca i koza ne mogu preskočiti,snažni da ih bura i jugo ne mogu srušiti. Suhozidi,gomile i bunje spomenik su teškog života naših predaka nastali krčenjem teško obradivih površina i vještim slaganjem kamenja. Svojim oblicima i površinom,izgledom i namjenom jedinstven su primjer pučkog autohtonog graditeljstva. Naši stari su govorili:“Kad  nađeš kamen vrati ga na gomilu!“ Svaka naša bunja ima svoju priču,svoju vrijednost. Sagraditi bunju bio je težak i naporan posao. Gradile su ih vješte ruke,slaganjem kamen na kamen bez korištenja morte. Danas su mnoge porušene,zapuštene i obrasle šumom i korovom. Obnoviti,popraviti bunju danas je skup i težak posao. Rijetke bunje su danas i turistička atrakcija. Nešto što se ne viđa svugdje,nešto što ima svoju prošlost,sadašnjost,a nadamo se i svoju budućnost.

Kamen,znoj,trud i rad naših predaka,vještina graditelja i njihove tehnike slaganja kamenja-suhozidi,gomile i bunje zaslužuju svu našu pažnju,brigu,zaštitu i očuvanje. Svjesni njihove neprocjenjive vrijednosti,kulturne nematerijalne baštine , na ovaj način čuvamo uspomene na naše pretke.

Suhozidi,gomile i bunje -  naša su prošlost,sadašnjost i budućnost. Danas trajna slika i ukras naših polja,maslinika i vinograda. Naša ljubav- trag predaka u kamenu!

Učiteljica: Antonela Vodanović
                  Područna škola Sutivan