Charlie i tvornica čokolade

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 3. 11. 2023.

U tijeku je Mjesec knjige pa su učenici 5. b razreda u pratnji svoje nastavnice Anđele Jurete posjetili gradsku knjižnicu i tamo obradili lektiru. Riječ je o romanu Charlie i tvornica čokolade Roalda Dahla za koji su učenici ustanovili kako je jedan od najmaštovitijih romana koji su do sada pročitali.

Nakon što su izrazili svoje mišljenje o djelu učenici su ponovili sadržaj romana odgovarajući na pitanja s ciljem da osvoje čokoladu. Svaki je učenik donio jednu čokoladu i pripremio pet pitanja o sadržaju djela na koje je drugi učenik morao točno odgovoriti da bi tu čokoladu osvojio. Nakon što su svi osvojili po čokoladu, započelo je predstavljanje novih slastica. Učenici su dobili zadatak da poput pravih poduzetnika, kakav je bio i Willy Wonka, osmisle novu slasticu, nadjenu joj zanimljivo ime, izrade je od materijala po izboru i predstave je ostatku razreda. Imali smo priliku vidjeti karamele koje mijenjaju boje u skladu s našim osjećajima, lizu moćnicu koja daje super moći tijekom 45 minuta pisanja testa, čokoladice koje same rješavaju zadatke na testu, magični sladoled za nevidljivost, čokoladu sa 70 % čarolije i još mnoge druge zanimljive slastice. Pobijedili su Smartići - čarobne čokoladice koje rješavaju zadatke i obnavljaju se čim ih pojedemo, a njih je osmislila učenica Manuela Mijić koju je knjižnica nagradila knjigom i besplatnom jednogodišnjom članarinom.

Nakon predstavljanja radova učenici su podijeljeni u skupine koje su se natjecale u rješavanju zadataka u obliku escape rooma. Pobjedničku ekipu knjižnica je nagradila slatkišima i besplatnim jednogodišnjim članstvom.
Vrijeme je brzo proletjelo u ugodnom druženju i različitim zadatcima pa se veselimo novom odlasku u gradsku knjižnicu!