Izvannastavna aktivnost učenika naše škole

ODRŽANO ŠKOLSKO-KLUPSKO NATJECANJE

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 2. 4. 2014.

Jučer je u prostorijama Osnovne škole u Supetru održano natjecanje u sklopu 56. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske a kojeg organiziraju i provode Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje, Hrvatska zajednica tehničke kulture, županijski i gradski uredi za prosvjetu, kulturu, informiranje, sport i tehničku kulturu, županijske i gradske zajednice tehničke kulture te udruge tehničke kulture sukladno Uputama za provedbu natjecanja i smotri učenica i učenika osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske u 2014. godini .

Natjecanju je pristupilo petero učenika VI i VII razreda OŠ Supetar  a koji su ujedno i članovi radio kluba Vidova Gora.

Na red je najprije došlo pisanje testa koji su sastavljeni prema uzrastu učenika a odnose se uglavnom na gradivo iz tehničkog odgoja za određeni razred .

Nakon toga slijedila je provjera znanja iz elektrotehnike i praktična primjena mjernog instrumenta kojim je trebalo točno odrediti napon nepoznate baterije. U tom su dijelu svi učesnici pokazali odlično znanje.

Nakon kraće pauze i pripreme počeo je treći i zadnji dio natjecanja koji je po prvi put uveden u ovu kategoriju a sastoji se od poznavanja topografije, čitanja zemljovida, orijentacija prema sjeveru te korištenje magnetskog kompasa za određivanje azimuta. Iako je gradivo za ovu novu disciplinu dobiveno tek prije nekoliko dana naši su učesnici pokazali odlično znanje i osvojili maksimalan broj bodova.

Isto je trebalo biti održano na igralištu ali je zbog kiše improvizirano u kabinetu tehničkog odgoja. Umjesto prirodnih orjentira poslužile su plastične boce razmještene po cijelom razredu..!

Kako su svi u praktičnom dijelu osvojili maksimalni broj od 70 bodova to  su konačni rezultat odlučili bodovi iz testa pa je tako Tonči Franulić osvojio ukupno 94 boda, Ivan Vrsalović 91, Paulina Marić 87, Roko Martinović također 87  te Lovre Kuzmanić 82 boda.

Rezultati su odmah proslijeđeni županijskom Povjerenstvu koje će na temelju rezultata ostalih učesnika odrediti koliko će naših natjecatelja biti pozvano    na županijsko natjecanje.

A do tada život u  radio klubu ide dalje. Stigli su uređaji i oprema iz donacije RTL-pomaže djeci koju treba početi sastavljati.

Zaželimo im puno uspjeha i strpljenja.

Tekst i slike: Ivica Pavišić,9A2BW