Izvannastavna aktivnost učenika naše škole

Uspješan nastup supetarskih radioamatera na Dan otvorenih vrata

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 5. 6. 2014.

Dani otvorenih vrata pružili su priliku supetarskim radioamaterima da svoj rad i aktivnosti približe brojnim posjetiteljima koji su u subotu s velikom znatiželjom razgledavali brojne zanimljive radove i eksponate vrijednih učenika i njihovih nastavnika raspoređene po brojnim razredima Osnovne škole Supetar.

Tako su svoj kutak dobili u učionici glazbene i tehničke kulture gdje su na nekoliko stolova izložili svoje radove, zatim stare povijesne radiouređaje te prikazali njihov razvoj do danas.

Posebno je bila zapažena zbirka starih elektronskih cijevi te kolekcija poluvodičkih dioda od kojih je posebnu pažnju privukla prva kristalna dioda proizvedena pred više od 140 godina.

Tema izložbe bila je  ''radioveze nekad i danas'' pa su se mladi članovi potrudili da posjetiteljima pokažu stare trofejne uređaje i današnje najnovije primopredajnike.

Za mlade posjetitelje najzanimljiviji su bili mali ručni primopredajnici pa su ih uz dozvolu članova i sami iskušali po hodnicima i van škole. Također su bile aktivitrane  UKV i  CB radiostanice gdje su učenici pokušavali izgovoriti po koju riječ i poslati je u eter.

Na posebnom zidnom plakatu bio je slikovito prikazan razvoj prvih radioveza zahvaljujući pronalasku diode krajem 19. stoljeća ( 1874. ), zatim elektronske triode  ( 1906.) i na kraju tranzistora (1947.).  Kako je dalje tekao razvoj elektronske industrije a time i radioveza nije potrebno govoriti.

Dužni smo naglasiti pomoć i suradnju profesorice tehničkog odgoja Danice Plastić koja je ujedno u istoj prostoriji upriličila demonstraciju malog robot-vozila . Nije čudno da su na kraju učenici proglasiili ove dvije demonstracije za najuspješnije.

Tekst i snimke: Ivica Pavišić, 9A2BW