BONTON – UČENIČKI FILMOVI

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 29. 10. 2017.

Učenice Daria Ostoja, Gabriela Mihaljević, Nora Mladineo te Mari Martinić iz 8. a snimile su kratke filmove o bontonu. Bonton je knjiga ili kodeks ponašanja kojeg bi se trebao pridržavati svaki pripadnik društva. Bonton nas uči kako se treba ponašati, izražavati, izgledati, komunicirati, gestikulirati i dr. u gotovo svakoj situaciji.

Bonton najstrože osuđuje vrijeđanje, psovanje i fizičko obračunavanje. Postoje i specijalizirani bontoni čiji je sadržaj usmjeren na pojedinu situaciju, npr. Bonton u restoranu ili Bonton u kazalištu. Danas društvo postaje sve obrazovanije, što je utjecalo i na bonton. Od osobe se u obrazovanom društvu očekuje više od lijepog ponašanja - očekuje se opća kultura. To podrazumijeva osnovno obrazovanje, te poznavanje informacija, zanimljivosti i činjenica iz opće i popularne kulture. Svaka osoba zna barem najopćenitije osnove bontona. To se uči prilikom odrastanja, i podrazumijeva se kao dio odgajanja djeteta. Djeca se uče ponašanju prilikom objedovanja, komuniciranja s odraslima, druženja s vršnjacima.

U današnje vrijeme sve se više ističu problemu u ponašanju kod djece, sve je manje strpljenja, ljubaznosti i lijepog ponašanja. Djeca s lakoćom bacaju smeće na ulici izvan previđenih kanti za otpatke, u ustanove i knjižnice ulaze a da ne pozdrave, riječ molim sve manje se upotrebljava. Potaknuti školskim projektom „Evala vam svitu“ koji se odnosi na bonton te Mjesecom knjige koji smo povezali s bontonom, učenice su snimile dva kratka filma o bontonu. Jedan film prikazuje kako bi trebalo odlagati smeće, a drugi kako se ponašati u knjižnici i kako se odnositi prema knjizi. Učenice su na kreativan i zabavan način istaknule probleme u ponašanju današnje mladeži.

Učiteljica hrvatskog jezika Daria Gospodnetić

« Ožujak 2024 »